VI Poznańskie Forum Logistyczne

VI Poznańskie Forum Logistyczne

Koło Naukowe Logistics działające przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej w dniach 21–22.04.2016r. uczestniczyło w „VI Poznańskim Forum Logistycznym” organizowanym przez Koło Naukowe Logistyka. Tematem tej edycji było „Lean&Green, czyli efektywne wykorzystanie zasobów w logistyce, usługach i produkcji”.

Po powitaniu przez Władze Uczelni rozpoczęło się wygłaszanie referatów przez zgłoszone do tego Koła Naukowe. Były one przeplecione z wystąpieniami przedstawicieli firm, w tym MPK Poznań, PSI Polska, czy STILL Polska. Część oficjalną pierwszego dnia zwieńczyła debata „Teoria a praktyka, czyli poznaj Lean z dwóch stron”.

Drugiego dnia przewidziano wycieczki. Zdecydowana większość członków naszego Koła, z racji swoich zainteresowań, wybrała wycieczkę do fabryki producenta autobusów Solaris. Miała ona na celu pokazać proces powstawania autobusu. Ponadto można było dowiedzieć się, jak wygląda „zakup” takich autobusów. Część uczestników była zaskoczona, że nie odbywa się ona podobną drogą, co kupno samochodu. Ciekawostką był fakt, że w chwili obecnej montowane są na hali dwie generacje tych autobusów – dobrze wszystkim znana z ulic naszego miasta III generacja oraz IV – debiutująca w 2014 roku, znajdująca już swoich pierwszych klientów w Polsce i na całym świecie. Na etapie produkcji było widać dzięki temu różnicę, jaką poczyniono w rozwoju modelu. Obecna wersja ma wiele praktycznych udogodnień (poprawa rozplanowania wnętrza, czy choćby gumowe nakładki na narożniki, chroniące zderzaki i błotniki przed zarysowaniami od spodu). Poczyniono też sporo kroków w „odchudzeniu” konstrukcji – z racji lepszych materiałów, można było stworzyć lżejszą ramę pojazdu.